Nieoczywiste właściwości mięty. Kiedy warto sięgnąć po olejki miętowe?

Wiele osób zapach mięty kojarzy przede wszystkim z kroplami żołądkowymi, którymi babcie ratowały nas przy wielu różnych okazjach. Mięta jednak posiada znacznie więcej właściwości. Nie tylko odświeża i pomaga w pracy układu trawiennego, ale np. łagodzi emocje.

Mięta mięcie nierówna

Dla wielu osób mięta to po prostu mięta. Warto natomiast zadawać sobie sprawę, że nie tylko ma ona bardzo wiele gatunków, które różnią się między sobą właściwościami, lecz także chętnie cały czas tworzy ona nowe gatunki-hybrydy. Mięty między sobą różnią się wizualnie (przede wszystkim każda ma nieco inne liście), smakowo i zapachowo (i nie chodzi tutaj wyłącznie o cytrusową odmianę mięty), a także pod względem właściwości leczniczych. W aromaterapii mięta jest bardzo ceniona, przede wszystkim wyróżnia się trzy kluczowe jej odmiany:

Dużo rzadziej można spotkać olejek z mięty bergamotkowej.

Kiedy olejek miętowy może ci pomóc?

Działanie mięty kojarzymy przede wszystkim z dwoma aspektami. Pierwszy to wspomaganie układu trawienia (słynne krople żołądkowe), drugi – odświeżanie jamy ustnej (płyny do płukania i pasty do zębów z dodatkiem mentolu). Olejki miętowe mają jednak znacznie szersze działania. Wspierać mogą one cztery podstawowe systemy naszego organizmu:

  • system trawienny – olejku miętowego możesz użyć przede wszystkim w przypadku niestrawności, na bóle brzucha lepiej stosować coś nieco łagodniejszego, wyciszającego.
  • system nerwowy – olejki z mięty pieprzowej świetnie sprawdza się przy zmęczeniu psychicznym, kiedy potrzebujesz odświeżenia, delikatnego pobudzenia np. przed snem; olejek pomaga także na bóle głowy spowodowane przemęczeniem, migreny, których podłożem jest stres.
  • system oddechowy – mięta ma silne działanie przeciwwirusowe, idealnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym; jeśli zależy ci na działaniu wykrztuśnym lub odetkaniu nosa, połącz miętę z olejkiem eukaliptusowym.
  • skórę i mięśnie – olejek miętowy świetnie sprawdza się po dużym wysiłku fizycznym, po którym odczuwasz ból mięśni, dobrze łączy się z olejkiem eukaliptusowym.

Dodatkowo olejki miętowe wspomagają układ odpornościowy.

Mięta a emocje

Olejek miętowy często jest polecany w sytuacjach stagnacji emocjonalnej, utraty energii do działania. Nie działa ona tak stymulująco jak olejek rozmarynowy, natomiast świetnie sprawdza się, gdy po wyjściu z okresu silnego stresu, chcesz na nowo zacząć działać, a brakuje ci energii, motywacji do działania. Aromaterapia z dodatkiem olejku miętowego pozwala walczyć z prokrastynacją i ruszyć do przodu.

Olejek miętowy działa stymulująco, sprawdza się więc w okresach apatii, rozbicia, stagnacji. Dobrze jest wtedy połączyć go z olejkiem pomarańczowym. Ta mieszanka może zdziałać cuda, a dodatkowo oprócz naturalnej poprawy nastroju, wzmocni twój układ immunologiczny, który np. po okresie dłuższego stresu może być nieco osłabiony. Takie połączenie mięty i pomarańczy może sprawdzić się także w okresie wychodzenia z żałoby, po rozstaniu, kiedy potrzebna jest nam nuta optymizmu.

Dowiedz się więcej na temat aromamarketingu!

Related posts

Jak ważna jest higiena dziąseł u dzieci?

Wysokiej jakości kosmetyki przebadane dermatologicznie — dlaczego warto kupować je w sprawdzonych miejscach takich jak Apteka Codzienna online?

Jakie rodzaje sera można jeść bez obaw w ciąży? Mozzarella czy mascarpone sprawdź.

1 Komentarz

Jamar Klingerman 16 września 2023 - 01:51
Nie ma co udawać, że nas to nie dotyczy. Ta wiedza może się kiedyś przydać
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej