L4 na dziecko – czy oboje rodziców może dostać zwolnienie lekarskie? Ile płatne jest L4 na dziecko? Odpowiedzi na te pytanie, znajdziesz w naszym tekście.
L4 na dziecko
Pracującemu rodzicowi przysługuje zwolnienie lekarskie na dziecko. Może je dostać zarówno mama, jak i tata malucha, ale nie obydwoje jednocześnie w tym samym czasie. Zwolnienie nie przysługuje również, gdy dzieckiem może zająć się ktoś z domowników. Przykładem jest obecność w domu mamy, która przebywa na urlopie wychowawczym. W tym czasie tata nie może dostać zwolnienia.
Zwolnienie mogą dostać jednocześnie obydwoje rodzice, gdy obecność jednego z nich jest wymagana w placówce medycznej, w której przebywa dziecko, podczas gdy drugi rodzic znajduje się w domu i opiekuje się pozostałymi dziećmi.
Zwolnienie wystawia lekarz, który zdiagnozował u dziecka chorobę. Zaświadczenie potwierdza konieczność wykonywania osobistej opieki nad chorym dzieckiem i stwierdza w związku z tym tymczasową niezdolność do wykonywania pracy. Jest to tak zwane L-4 na dziecko.
Zwolnienie na dziecko: ile płatne w 2018?
Zgodnie z ustawą (Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.) za opiekę nad chorym dzieckiem przysługuje zasiłek, czyli mówiąc potocznie, L-4 na dziecko jest płatne. Łączna ilość dni, za które przysługuje zasiłek w ciągu roku kalendarzowego wynosi 60. Jest to wspólna pula dla obojga rodziców. Nie zmienia się ona niezależnie od tego, ile dzieci posiadacie. Jeżeli macie ich dwoje to liczba dni, za które przysługuje zasiłek nadal wynosi 60, a nie 120, przy trójce dzieci jest to nadal 60 dni, a nie 180, itd.
Warto również pamiętać, że są różne sytuacje, za które zasiłek opiekuńczy przysługuje i także wtedy łączna pula dni wynosi 60 i nie sumuje się. Sytuacje, o których mowa to między innymi opieka nad zdrowym dzieckiem, które nie skończyło 8 lat (z powodu na przykład niespodziewanego zamknięcia żłobka czy przedszkola bądź choroby niani, z którą macie podpisaną umowę uaktywniającą) lub opieka nad innym członkiem rodziny.
L-4 na dziecko jest płatne, ale nie w 100%, jak sądzi wiele osób i jak często błędnie można wyczytać na forach internetowych. Jest to kwota równa 80% podstawy wymiaru zasiłku. Brzmi skomplikowanie, dlatego wyjaśnijmy:
- w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę jest to zazwyczaj po prostu 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli jesteś pracownikiem to dokładną wysokość należnego zasiłku obliczy za Ciebie ZUS lub płatnik składek (czyli Twój pracodawca) – o tym, kto to powinien zrobić, przeczytasz poniżej.
- natomiast jeśli nie jesteś pracownikiem (a na przykład jesteś zleceniobiorcą, pracujesz w oparciu umowę o dzieło, umowę agencyjną, wykonujesz pracę nakładczą czy prowadzisz działalność pozarolniczą) to podstawą wymiaru zasiłku jest Twój przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszony o kwotę 13,71 %. Z tego oblicza się 80%.
Zatem odpowiedź na często zadawane pytanie: czy zwolnienie lekarskie na dziecko jest płatne 100 procent, brzmi: nie, jest to 80 procent. To, ile płatne jest zwolnienie na dziecko, uzależnione jest więc od Twoich średnich zarobków oraz formy zatrudnienia. Nie jest to stała, na sztywno ustalona odgórnie kwota.
Zwolnienie na dziecko: kto płaci?
To, kto zapłaci za zwolnienie na dziecko zależy od tego, czy pracujesz w oparciu o umowę o pracę oraz – jeśli tak – ile osób zatrudnia Twój płatnik składek, czyli pracodawca. Jeśli pracujesz, a Twój pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób, wtedy pieniądze dostaniesz od pracodawcy, w taki sam sposób jak wynagrodzenie miesięczne, tyle że w odpowiednio wyliczonej kwocie na zasadach przytoczonych powyżej. Jeżeli Twój pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, to pieniądze wypłaci Ci ZUS.
Jeśli nie pracujesz w oparciu o umowę o pracę to pieniądze z zasiłku za opiekę nad dzieckiem otrzymasz bezpośrednio od ZUSu.
Aby zasiłek został Ci wypłacony musisz złożyć odpowiednie dokumenty. Jeśli Twój pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób to zazwyczaj składasz jedynie samo zwolnienie od lekarza (podobnie jak w przypadku, gdy Ty chorujesz) i Twój pracodawca załatwia za Ciebie wszystkie formalności.
Jeśli zatrudnia mniej niż 20 osób to oprócz zwolnienia od lekarza musisz dostarczyć pracodawcy również wniosek ZUS Z-15, czyli wniosek o wypłatę zasiłku. Wniosek ten możesz złożyć również w swoim oddziale ZUS, ale zwolnienie lekarskie doręcz pracodawcy.
Jeżeli natomiast nie pracujesz w oparciu o umowę o pracę to wniosek wraz z zaświadczeniem złóż bezpośrednio w ZUSie.
Jak widać, na chwilę obecną przepisy dotyczące L-4 na dziecko w 2018 roku nie zmieniły się względem poprzednich lat.
Publikacja zaczerpnięta z: Rodzice.pl
2 komentarze