W księgarniach znajdziemy mnóstwo książek dla dzieci, ale – wbrew pozorom – nie wszystkie są odpowiednie dla… dzieci. Niestety, niektóre z nich pełne są stereotypów czy krzywdzących przekonań, z którymi młody czytelnik nie powinien mieć styczności. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając książki dla maluchów?
Literatura rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność, poszerza słownictwo i wiedzę o świecie. Zapewniając długie godziny dobrej zabawy, pomaga budować więź z opiekunem. Ale czy każda książka, którą znajdziemy w księgarni dla dzieci, realizuje wszystkie te zadania? Nie do końca. Niestety, zdarza się, że autorzy książeczek dla dzieci potrafią świetnie rymować, ale nie wiedzą nic o dokonaniach współczesnej psychologii. A szkoda, bo wówczas ich rytmiczne, zabawne rymowanki byłyby dużo bardziej wartościowe dla najmłodszych czytelników.
Najlepsze książki dla dzieci – czyli jakie?
Wybór odpowiedniej literatury dla najmłodszych nie jest łatwym zadaniem. Niektórzy z nas zwracają szczególną uwagę na strukturę książki (w tym wypadku kartonowe, grube strony często wygrywają z papierem offsetowym) czy ilustracje, inni – na treść, fabułę i używane przez autora słownictwo. Tym, czym powinniśmy się przede wszystkim kierować, jest jednak wiek malucha. W wielu księgarniach internetowych spotkamy czytelne kategorie i podkategorie – książki, które się w nich znajdują, są dostosowane do wieku czytelnika, dlatego możemy mieć pewność, że dziecko je zrozumie.
Lektury szkolne – przykry obowiązek czy ekscytująca przygoda?
Zmorą większości uczniów szkół podstawowych (i, nie oszukujmy się, także ich rodziców) są lektury szkolne. Niemal każde dziecko kojarzy je wyłącznie z przykrym, nudnym i męczącym obowiązkiem. Na nic zda się piękne wydanie, jeśli mały czytelnik będzie czuł presję otoczenia – rodziców czy nauczycieli. Aby rozbudzić w najmłodszych miłość do książek, powinniśmy ukazywać im czytanie jako przygodę, okazję do poznawania świata. Być może nasze dziecko chętniej przeczyta polskie legendy po fascynującej podróży śladami ich bohaterów? Zadbajmy również o to, by lektury szkolne nie kojarzyły się jedynie z nudną analizą bohaterów i stresującymi kartkówkami. Przygotujmy przytulny kącik, w którym dziecko będzie mogło się zrelaksować. Niech czytanie będzie przyjemnością – nawet jeśli miejsce ulubionych książek z ruchomymi elementami zajmie W pustyni i w puszczy.
Najlepsze – które tytuły cieszą się największą popularnością?
Aby czytanie było dla dziecka interesującą przygodą, warto zaproponować mu kilka różnych tytułów i pozwolić samodzielnie wybrać najciekawsze z nich. Najmłodszych czytelników z pewnością zainteresują rozwijające motorykę małą, szeleszczące i piszczące książeczki sensoryczne lub wspierające wzrok książeczki kontrastowe. W biblioteczce nieco starszych dzieci mogą z kolei znaleźć się książki napisane prostym, zrozumiałym językiem, rozbudzające ciekawość świata. Dużą popularnością wśród dzieci cieszy się m.in. seria Kicia Kocia czy Mądra Mysz (obie wydane przez wydawnictwo Media Rodzina). Wspólne czytanie będzie wówczas nie tylko miłym sposobem spędzania wolnego czasu, ale też doskonałym wstępem do nauki czytania.
2 komentarze