Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie posiada umiejętności chwytu. Maluszek nie ma świadomości, do czego służą jego ręce i nie potrafi używać ich jako narzędzia. Sytuacja zmienia się w okolicach 4. miesiąca życia – do tego czasu konieczne jest jednak wspieranie rozwoju analizatora wzrokowego. Do tego natomiast służą m.in. zabawki – może to być np. łuk z zabawkami do wózka. Jak najprościej stymulować rozwój motoryczny niemowlęcia i na jakie rozwiązania postawić w pierwszych miesiącach jego życia?
Musisz wiedzieć, że mimo braku świadomości na temat możliwości korzystania z własnych rąk, dziecko od pierwszego dnia życia rozwija umiejętność chwytania i manipulowania. Przez pierwsze cztery miesiące nie są to jednak umiejętności dowolne. W okolicach 3. miesiąca pojawia się odruch, ale prawdziwym przełomem jest 5. miesiąc, gdy maluszek zaczyna świadomie wyciągać rączkę w stronę zabawki – najpierw tej znajdującej się nad głową, następnie także tej podawanej z boku. Zauważ, że w pierwszym przypadku sięga po nią dwiema rączkami, natomiast w drugim wykorzystuje tę bliższą zbliżającej się do niego zabawce.
Z biegiem czasu dziecko uczy się również przekładania przedmiotu, co oznacza czas doskonalenia umiejętności chwytania i manipulowania kończynami. Do opanowania wszystkich umiejętności chwytnych, grafomotorycznych i manipulacyjnych konieczne jest wspieranie poszczególnych etapów rozwoju – od 1. dnia życia. W tym celu można wykorzystywać zabawki interaktywne lub magnetyczne. Sprawdzą się m.in. mata edukacyjna dla dziecka, łuk z zabawkami do wózka czy karuzela do łóżeczka. Wszystko to znajdziesz w kolorowej i pięknej serii akcesoriów Tiny Love Leśna Kraina.
Seria Leśna Kraina – by wspierać małe rączki
Wspieranie rozwoju niemowlęcia to bardzo ważny dla niego proces. Korzystanie z odpowiednio przygotowanych, bezpiecznych zabawek interaktywnych może naturalnie pobudzać jego odruchy, by z biegiem czasu stały się wypracowanymi umiejętnościami. W ten sposób dziecko nauczy się chwytać i łączyć przyczynę ze skutkiem. Wystarczy kilka niewielkich elementów wprowadzonych do jego codzienności, by cieszyć się niesamowitymi efektami.
Na początek warto zainteresować się, czym jest mata Tiny Love, która może towarzyszyć maluszkowi przez okres nawet 12 miesięcy! Nie tylko gwarantuje bezpieczną i wskazaną postawę ciała, ale także daje przestrzeń do nauki obracania oraz zachęca do niezbędnych ćwiczeń podnoszenia główki w pozycji na brzuszku. Dodatkowe elementy, które posiada mata edukacyjna dla dzieci firmy Tiny Love, zainteresują dziecko od pierwszych chwil.
Dobrym rozwiązaniem jest również łuk z zabawkami do wózka, w którym maluszek spędza przecież długie godziny podczas spacerów. Nie musi widzieć jedynie nieba i twarzy rodzica – może wodzić wzrokiem za kolorowymi zwierzątkami z serii Leśna Kraina. Przyjazne sarenka, bóbr, i ptaszek staną się stymulatorem dla zmysłów – są wykonane z bezpiecznych materiałów o różnych teksturach, kształtach i posiadają różne funkcje. Podobną rolę pełni karuzela do łóżeczka, która dodatkowo wygrywa piękne melodie do snu.
W pokoju maluszka może znaleźć się również projektor dla dzieci Mały Marzyciel, który daje aż 3 tryby użytkowania. Może stanowić lampkę z kojącym światełkiem nocny, przy którym łatwiej zasnąć, prezentować gwieździstą projekcję i stać się potrzebną latarenką w nocnej podróży.
Rozwój motoryczny dziecka można wspierać na wiele sposobów. Z całą pewnością od pierwszych dni życia należy poświęcić dużo czasu na zabawę – spędzać z maluszkiem czas, wskazywać palcem i głośno nazywać poszczególne przedmioty. Warto wybierać zabawki interaktywne, które będą dodatkowym wsparciem. Seria Leśna Kraina to piękne postaci, kolory i przyjazne kształty, które szybko podbijają serca dzieci.
2 komentarze