Jak przebiega ząbkowanie u niemowląt?

„Ząbkowanie” brzmi niewinnie, ale wyrzynające się zęby naprawdę sprawiają ból. Wiele dzieci w tym czasie płacze, niektóre nawet gorączkują. Ale są też inne objawy, które wskazują, że dziecko ma problemy z pierwszymi zębami. Jak przebiega proces ząbkowania i jak można złagodzić dyskomfort niemowlęcia?

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne?

Nie ma określonego wieku niemowlaka, w którym zaczyna się ząbkowanie. Zawiązki pierwszych zębów dziecko ma już w życiu płodowym, są one jednak ukryte w dziąsłach. Nawet niektóre zęby stałe, które wyrzynają się dopiero w wieku od 6 do 12 lat, znajdują się w szczęce już przed urodzeniem. U niemowląt pierwszy widoczny ząb pojawia się około szóstego miesiąca życia. Bardzo niewiele dzieci (jedno na 2000 – 3000) rodzi się już z zębami, a czasami zdarza się, że pierwszy ząb pojawia się po dwóch, a nawet dwunastu miesiącach.

Po wyrżnięciu się pierwszego zęba mlecznego zwykle co miesiąc ukazuje się kolejny, jednak każde dziecko jest inne i nie wszystkie pasują do schematu z podręcznika, pokonując kolejne kroki rozwojowe.
Zwykle ząbkowanie zaczyna się w dolnej szczęce wraz z pojawieniem się dwóch przednich siekaczy. Kolejne  to dwa górne, następnie siekacze po lewej i prawej stronie. Około pierwszych urodzin dziecko ma wszystkie osiem siekaczy, sześć miesięcy później także przednie zęby trzonowe. Następnie wyrzynają się kły, a na samym końcu tylne zęby trzonowe. Komplet zębów mlecznych ma większość dzieci w wieku od dwóch i pół do trzech lat .

Skąd wiadomo, że dziecko ząbkuje?

Pierwszą rzeczą, jaką można zauważyć, kiedy dziecko ząbkuje, jest kwękanie i towarzyszące mu wzmożone ślinienie. To z kolei prowadzi często do czerwonawej wysypki wokół ust. Dziąsła przy ząbkowaniu puchną, co powoduje ból i swędzenie, szczególnie w nocy. Może się również zdarzyć, że dziecko będzie miało zauważalnie zaczerwienione policzki. Ponadto podczas ząbkowania niemowlęta wkładają wszystko do ust. Niektóre dzieci z powodu wyrzynania się zębów gorączkują. Jeśli podwyższona temperatura nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Podobnie w przypadku biegunki, która może także towarzyszyć pojawianiu się kolejnych zębów.

Higiena pierwszych zębów niemowlaka

Gdy tylko pojawi się pierwszy ząb, do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych powinny dołączyć te, związane z higieną jamy ustnej. To konieczne, aby uniknąć próchnicy i zachować zdrowe szkliwo. Na początku zęby wystarczy delikatnie wytrzeć rano i wieczorem specjalną szczoteczką na palec. Zabieg ten to także świetny masaż. Prawdziwą szczoteczkę wprowadza się wraz z wyrżnięciem się drugiego zęba. Najlepsza jest taka z małą główką i krótkim, bardzo miękkim włosiem z tworzywa sztucznego. Jeśli dziecko ma już wszystkie mleczaki, to idealna jest szczotka z nieco dłuższym włosiem, wąską główką i grubą, poręczną rączką – dzięki niej dziecko może ćwiczyć samodzielne mycie. Stomatolodzy uważają, że dziecko od początku powinno używać niewielkiej ilości pasty, ponieważ pasta do zębów dla dzieci zawierająca fluor utwardza szkliwo i zapobiega próchnicy.

Dowiedz się więcej o szczoteczce do zębów elektrycznej!

Related posts

Materac do łóżeczka: Jak wybrać najlepszy dla dziecka?

Masaż dla niemowlaka – co warto nim wiedzieć?

Jak wybrać żłobek

1 Komentarz

Micah Maham 16 września 2023 - 02:13
Uwaga! Tekst moim zdaniem wart uwagi każdego
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej