Ile trwa urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński to przywilej, z którego może skorzystać każdy tata chcący opiekować się maluszkiem. Długość urlopu zależy zazwyczaj od ilości wykorzystanych dni urlopu macierzyńskiego. Ile trwa urlop tacierzyński? Sprawdź!

Czym jest urlop tacierzyński?

Pojęcie urlopu tacierzyńskiego nie funkcjonuje pod tą nazwą w Kodeksie Pracy, gdyż jest on niewykorzystaną częścią urlopu macierzyńskiego, z którego może skorzystać tata, gdy mama zdecyduje się wcześniej wrócić do pracy.

Ile wynosi urlop tacierzyński?

Wymiar urlopu tacierzyńskiego zależy od decyzji matki czy wykorzysta wszystkie przysługujące jej dni urlopu macierzyńskiego czy część pozostawi ojcu dziecka.

Liczba dni urlopu macierzyńskiego jest zróżnicowana w zależności od ilości urodzonych dzieci podczas jednego porodu:

  • w przypadku urodzenia jednego dziecka – 20 tygodni,
  • przy urodzeniu dwójki dzieci – 31 tygodniu,
  • po urodzeniu trojaczków – 33 tygodnie,
  • po urodzeniu czworaczków – 37 tygodni,
  • w przypadku urodzeniu pięciu lub więcej dzieci – 39 tygodni.

Bez względu na to, czy matka urodziła jedno czy więcej dzieci, Kodeks Pracy nakazuje wykorzystać jej co najmniej 14 tygodni urlopu. Pozostałą część może oddać ojcu.

Jak ubiegać się o urlop tacierzyński?

Aby otrzymać urlop tacierzyński należy złożyć wniosek. Młody tata składa go u pracodawcy nie później niż na 14 dni przed jego rozpoczęciem. We wniosku należy wskazać:

  • okres planowanego urlopu,
  • ilość dni wykorzystanych przez matkę z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego,
  • kserokopię oświadczenia złożonego przez matke w jej zakładzie pracy o rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Jakie są różnice między urlopem tacierzyńskim a urlopem ojcowskim?

Omawiając kwestię urlopu tacierzyńskiego, warto wspomnieć, czym różni się on od urlopu ojcowskiego i na jakich zasadach przyznawany jest ten drugi. Urlop ojcowski to 14-dniowe świadczenie, przysługujące każdemu pracownikowi i niezależne od świadczeń, z których korzysta matka.

Inaczej jest z urlopem tacierzyńskim. Pod tym terminem kryje się ojcowskie prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego.

Na jakich zasadach przyznaje się urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński, podobnie jak urlop ojcowski, przyznawany jest pracownikom-mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Podobnie jak w przypadku matki dziecka, ojcu przebywającemu na urlopie tacierzyńskim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, a gdy ten wróci już do pracy, musi otrzymać to samo lub równorzędne stanowisko.

Warto dodać, że w przeciwieństwie do urlopu ojcowskiego, urlop tacierzyński nie jest niezależny od świadczeń, z których korzysta matka dziecka.

Jeśli więc z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego postanowiła skorzystać kobieta, mężczyzna nie może się na niego wybrać – wybiera go albo jeden rodzic, albo drugi. W takim przypadku drugiemu rodzicowi przysługuje jedynie urlop wypoczynkowy.

Publikacja zaczerpnięta z: mjakmama24.pl

Related posts

Materac do łóżeczka: Jak wybrać najlepszy dla dziecka?

Jak Wybrać Idealną Pościel dla Przedszkolaka?

Jak usunąć blizny na twarzy? Sprawdzone metody i porady

2 komentarze

Myrtie Larson 15 września 2023 - 23:10
Twój blog to miejsce, gdzie zawsze znajdę coś wartościowego.
Nella Corsaut 18 września 2023 - 09:00
Cieszę się, że jesteś częścią mojego życia.
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej