Podrażnione gardło u dzieci to nie tylko problem związany z jego zaczerwienieniem, bólem i uciążliwą chrypką. Maluch, który skarży się na takie dolegliwości, ma trudności z przełykaniem, a tym samym – z jedzeniem, piciem czy spokojnym snem. Tymczasem warto pamiętać o tym, że istnieje kilka domowych sposobów na podrażnione gardło. Jakich? O tym więcej w naszym artykule.
Artykuł sponsorowany
Podrażnienie gardła u dzieci – przyczyny
Jesień to czas, kiedy maluchy wracają po wakacyjnej przerwie do swoich przedszkoli i szkół. Ze względu na to, że układ odpornościowy małego człowieka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dziecko jest szczególnie narażone na infekcje (również gardła), których może nabawić się choćby od swoich rówieśników.
Najczęstszymi przyczynami podrażnionego gardła u dzieci są między innymi:
- wysuszenie śluzówek na skutek przebywania w przegrzanych i klimatyzowanych pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza;
- niewystarczające nawodnienie organizmu;
- zanieczyszczone powietrze;
- bierne palenie;
- alergie.
Podrażnienie gardła u dzieci może być również wynikiem infekcji wirusowych, których źródłem są adenowirusy, enterowirusy i rinowirusy. W tym przypadku zdecydowanie warto wypróbować domowe sposoby na zwalczenie uciążliwych dolegliwości. Jeśli jednak maluch ma do czynienia z infekcją o podłożu bakteryjnym (np. anginą bakteryjną), konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.
Domowe sposoby na gardło – nawilżaj powietrze
Aby pomóc maluchowi w jego walce z bólem gardła, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa (optymalna wilgotność to 50-60%). Pamiętaj więc o tym, by codziennie wietrzyć mieszkanie, a na gorących kaloryferach rozkładać mokre ręczniki. Dobrym pomysłem jest również zakup dobrego nawilżacza powietrza. Odpowiednie uzdatnianie powietrza zmnieszy ryzoko infekcji!I w końcu – nawet jeśli Twoje dziecko nie odczuwa wzmożonego pragnienia, zadbaj o to, aby codziennie wypijało nie mniej płynów niż w okresie letnim.
Wskazówka
Jeśli Twój maluch ma chrypkę i narzeka na ból oraz pieczenie w gardle, nie podawaj mu kwaśnych potraw, które mogłyby zaognić stan zapalny.
Podrażnione gardło u dzieci – pastylki do ssania
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania bólu i podrażnienia gardła u dzieci, jest stosowanie pastylek do ssania (np. http://fiorda.pl/fiorda-junior/), które działają kojąco, osłaniająco, tonizująco, ale także nawilżająco.
Preparaty tego typu często zawierają takie składniki, jak:
- porost islandzki –tworzy ochronną powłokę na błonie śluzowej gardła, a do tego poprawia kondycję krtani i strun głosowych. Ma właściwości kojące oraz łagodzące, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego dziecka;
- lipa – koi i łagodzi podrażnione gardło u dzieci, a także wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu.
Dzięki umiejętnie dobranym kompozycjom smakowym, opracowanym specjalnie z myślą
o najmłodszych, tabletki są chętnie stosowane przez dzieci.
Domowe sposoby na podrażnione gardło: płukanki ziołowe
Dobrym pomysłem, który możesz wykorzystać w swoim domu są płukanki ziołowe np.
z rumianku, tymianku lub szałwii – , które działają łagodząco i przeciwzapalnie. Napar przygotujesz w kilka chwil: łyżkę wybranych przez siebie ziół zalej wrzątkiem, przykryj talerzykiem i odstaw na kwadrans. Po tym czasie zdejmij przykrycie i przestudź napar (powinien mieć temperaturę ciała).
Szybką płukankę dla dziecka można także zrobić z łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej
w szklance ciepłej wody. Gardło należy płukać w miarę możliwości od 3 do 4 razy dziennie.
Domowe sposoby na podrażnione gardło: miód
Dobroczynne właściwości miodu znali już starożytni Egipcjanie, którzy uznawali go za eliksir życia i wiecznej młodości. Współcześnie miód jest ceniony m.in. za to, że hamuje rozwój bakterii i grzybów, a także łagodzi podrażnienia.
Czy wiesz, że…
W 2012 roku w Gruzji, podczas wykopalisk archeolodzy odnaleźli dzban z miodem, który liczył ponad 5000 lat i wciąż nadawał się do spożycia!
Jeśli Twoje dziecko skarży się na ból gardła, przygotuj dla niego łyżeczkę miodu (niech włoży ją do ust i poczeka, aż miód się rozpuści) lub dodaj ją do ciepłej herbaty z cytryną.
Domowy sposób na gardło: inhalacje
Uciążliwe objawy związane z podrażnionym gardłem u dzieci możesz złagodzić także poprzez inhalacje. Wykorzystaj do tego specjalny nebulizator i sól fizjologiczną. Podobnie zadziała inhalacja przy użyciu miski z gorącą wodą, do której należy wlać kilka kropli olejku eterycznego (np. eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego), jeżeli dziecko nie jest uczulone na olejki eteryczne. Przykryj dziecku głowę ręcznikiem, następnie niech nachyli się nad miską i spokojnie wdycha parę przez kilka minut.
Dowiedz się jaki kupić profesjonalny nawilżacz powietrza.
2 komentarze