Zdolność do słyszenia dźwięków jest jednym z kluczowych elementów naszej komunikacji i funkcjonowania w świecie. Dzięki niej możemy cieszyć się muzyką, rozmawiać z innymi ludźmi, a także zwracać uwagę na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednak nasza zdolność do słyszenia nie jest nieograniczona i może ulegać uszkodzeniom, zaburzeniom lub po prostu pogarszać się z wiekiem. Dlatego też warto regularnie badać swój słuch. Wynikiem podstawowej diagnostyki jest audiogram. Wyjaśniamy jakie informacje obejmuje.
Czym jest audiogram?
Audiogram to graficzne przedstawienie wyników testu słuchu, które umożliwia ocenę zdolności danej osoby do słyszenia dźwięków o różnej częstotliwości i intensywności. Uzyskuje się go poprzez badanie diagnostyczne, pomagające zidentyfikować problemy ze słuchem oraz określić stopień uszkodzenia narządu słuchu. Badanie polega na prezentowaniu pacjentowi dźwięków o różnej częstotliwości i intensywności, a następnie ocenie jego reakcji. Wyniki są zapisywane w postaci wykresu, który nazywamy właśnie audiogramem.
Jakie informacje obejmuje audiogram?
Audiogram zawiera wiele cennych informacji dotyczących zdrowia uszu. Wynik badania może pomóc w zidentyfikowaniu problemów ze słuchem, takich jak niedosłuch czy uszkodzenie błony bębenkowej. Jest także pomocny m.in. w określaniu stopnia utraty słuchu, który jest klasyfikowany w skali decybelowej. Informacje te umożliwiają lekarzowi dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz wybór odpowiedniego leczenia.
Na audiogramie wyniki są przedstawiane w postaci dwóch wykresów – jednego dla ucha prawego i drugiego dla ucha lewego, w których oś pozioma oznacza częstotliwość dźwięku (zwykle od 250 Hz do 8 kHz), a wykres pionowy oznacza natężenie dźwięku i jego intensywność w decybelach (dB). Wynik audiogramu przedstawiany jest w postaci tabeli, na której można łatwo odczytać progi słyszenia dla poszczególnych częstotliwości dźwięku dla każdego ucha.
Audiogram, który przedstawia utratę słyszenia dźwięków o wysokiej częstotliwości, może sugerować występowanie tzw. starczego niedosłuchu, który jest związany z wiekiem pacjenta. Z kolei audiogram, który przedstawia utratę słyszenia dźwięków o niskiej częstotliwości, może sugerować występowanie problemów z uchem wewnętrznym. Warto pamiętać, że badanie powinno być przeprowadzone w kontrolowanych warunkach, by jego wyniki były jak najbardziej miarodajne.
Kiedy warto zdecydować się na badanie słuchu?
Badanie słuchu należy przeprowadzić w sytuacji, w której zauważamy u siebie problemy ze słyszeniem lub gdy podejrzewamy, że nasz słuch uległ pogorszeniu. Możemy również zdecydować się na kontrolę w celu wczesnego wykrycia problemów ze słuchem, szczególnie jeśli mamy w rodzinie historię chorób związanych z tym narządem. Dzięki temu można szybciej podjąć odpowiednią profilaktykę i zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia.
Dziś nie trzeba od razu umawiać wizyty w gabinecie i czekać w kolejkach. Dostępne są podstawowe testy słuchu online, umożliwiające szybką oraz łatwą ocenę zdolności słyszenia. Ich wynik pozwala wstępnie określić, czy pojawiają się problemy ze słuchem. Najlepsze z nich, po wykryciu problemów, udostępniają możliwość rezerwacji bezpłatnego badania słuchu u specjalisty.
2 komentarze