Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni dzieci coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Zabawa poza domem niesie za sobą wiele korzyści – dzieci są aktywne fizycznie, nabierają więc kondycji, uczą się bawić w grupie, a także rozwijają kreatywność i wyobraźnię.
A zabawa w piaskownicy to jedna z aktywności, która jest dostępna już dla najmłodszych maluchów i niesie za sobą nieograniczone możliwości. Wystarczy tylko trochę pomysłowości i kilka przydatnych akcesoriów do zabawy w piasku. Z tego artykułu dowiesz się:
- co daje zabawa w piasku,
- jakie umiejętności rozwija zabawa w piaskownicy,
- jak bawić się w piaskownicy.
Zabawa w piasku – co możemy z dzieckiem wybudować z piasku?
Zabawa w piaskownicy to świetna forma spędzania czasu dla dzieci i rodziców. Za każdym razem może ona wyglądać inaczej, gdyż pomysłów na to, co zbudować z piasku, jest bez liku. Z najmłodszymi można budować najprostsze babki z piasku, z kolei ze starszakami warto zaplanować kreatywną zabawę połączoną z nauką.
Budując babki z piasku z kilkulatkiem, który radzi sobie już z prostymi obliczeniami, możecie dać mu zadanie, aby zbudował konkretną liczbę babek, następnie kilka z nich zniszczył i policzył, ile babek pozostało. To świetny sposób na naukę matematyki, ale też rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
Dzieci uwielbiają zabawy w odgrywanie roli. Możecie więc zbudować z piasku miasto z całą infrastrukturą: drogami, mostami, punktami gastronomicznymi, sklepami czy szkołą, a następnie dziecko może się po nim poruszać za pomocą figurek czy resoraków.
Do budowy piaskowego miasta przydadzą się też takie rzeczy, jak kamyki, gałązki, nakrętki od butelek czy cokolwiek innego, co uznacie za odpowiednie i bezpieczne do zabawy dla malucha.
Podczas wspólnej budowy miasta, Wy – rodzice – możecie wyjaśniać swojemu dziecku, jak ono funkcjonuje, na przykład skąd się bierze w mieście prąd, jak działa sygnalizacja świetlna czy jeszcze inne kwestie dostosowane do wieku dziecka.
Inną formą zabawy w piasku z dzieckiem może być budowanie konkretnych postaci, na przykład zwierząt, owoców, warzyw czy jeszcze innych rzeczy. Takie zadania wzbudzają w dzieciach kreatywność, a przy tym uczą w przyjemny sposób o świecie roślin i zwierząt. Ten czas również warto wykorzystać, by opowiadać dziecku o tych sprawach.
Niezbędne akcesoria do zabawy w piasku – formy, łopatki, koparki itp.
Aby zabawa w piaskownicy sprawiała jeszcze większą frajdę, warto wyposażyć się w zestaw niezbędnych akcesoriów, takich jak wiaderka, grabki, łopatki, foremki do babek czy koparki. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko oraz czym lubi się bawić najbardziej.
Zabawki do piasku(https://zabawkiiszkola.pl/zabawa-w-piasku) znacząco ułatwią też zabawę w budowanie miasta w piaskownicy. Na przykład koparką do piasku dziecko może samodzielnie przywozić „materiał budowlany” na „plac budowy”.
Z kolei bawiąc się w uprawianie ogrodu, dziecko może samodzielnie go „przekopać” łopatką oraz „wygrabić” grabkami, by przygotować go pod „wysiew” nasion. Na koniec przyda się konewka, by „podlać” ogród. W ten sposób zabawa zyska na realności i będzie jeszcze bardziej atrakcyjna.
W sklepie internetowym Zabawki i Szkoła znajdziesz szeroki wybór zabawek do piaskownicy. Są wykonane z trwałych materiałów, pochodzą od sprawdzonych producentów i są w pełni bezpieczne dla dzieci w różnym wieku.
Budowa miasta w piaskownicy to również kształtowanie umiejętności planowania
Zabawa w piaskownicy w budowanie miasta spodoba się nawet starszym dzieciom w wieku szkolnym. Mogą one stworzyć naprawdę złożoną budowlę, która będzie wymagała wcześniejszego rozplanowania i zaprojektowania.
Dziecko ma więc możliwość przez zabawę ćwiczyć umiejętność planowania przestrzennego, określania związków przyczynowo-skutkowych, a także kreowania od podstaw czegoś, co ma jakiś cel i ma na końcu zadziałać.
Są to bardzo ważne umiejętności, a w przypadku dzieci uzdolnionych artystycznie dość szybko staną się widoczne właśnie w takich zabawach. Dzięki temu rodzice mogą dalej ukierunkować rozwój swojego dziecka pod kątem jego talentów i pasji.
1 Komentarz