Strona główna » LIFESTYLE » Symbolika Chrztu Świętego

Symbolika Chrztu Świętego

przez Teosto@0115
0 Komentarz

Dla większości nowonarodzonych dzieci, których rodzice są katolikami przychodzi dzień Chrztu Świętego. Takimi symbolami związanymi z tym dniem są szatka do chrztu i świeca. To ogromne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale i rodziców i całej rodziny. Bardzo często sakrament udzielany jest kilkumiesięcznym maluchom, zdarza się oczywiście, że do Chrztu Świętego przystępują straszne dzieci, a nawet dorośli.

Biała szatka do chrztu

Najczęściej szatka do chrztu świętego kupowana jest przez matkę chrzestną, a świeca przez ojca chrzestnego. Często jest tak, że osoby te nie mają świadomości znaczenia tych przedmiotów, a kryją w sobie one głębokie znaczenie. Symbolika szatki oznacza duchową przemianę w świeżo ochrzczonej osobie. Czy to w niemowlaku czy starszych dzieciach lub dorosłych. Szatka jest nakładana przez matkę chrzestną, moment ten oznacza zapoczątkowanie nowego życia, zgodnego z wiarą katolicką. Ogromne znaczenie ma kolor szatki, ponieważ ma on związek z wiarą i kulturą. Szatka winna być białego koloru. Kolor ten symbolizuje czystość oraz niewinność. Jest stonowany, zneutralizowany oraz dostojny. Kolor ten związany jest z duchowością, stąd też kolor ten ubierają dzieci pierwszokomunijne czy panny młode.

Świadomość tej symboliki daje pełne przeżywanie tego sakramentu. Zadaniem matki chrzestnej jest wprowadzenie nowo ochrzczonego dziecka w duchowe życie. Nakłada się na nią bardzo istotną rolę, która została powierzona podczas aktu chrztu i dlatego to właśnie ona ją nakłada. Chrzest odbywa się po mszy bądź w trakcie, zależne jest to od tradycji danego Kościoła. Matka chrzestna trzyma szatkę do momentu aż ksiądz powie, że ma ją nałożyć na klatce piersiowej chrzczonej osoby. Zwykle odbywa się to po następujących słowach: „(imię dziecka), stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą Ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”. Po tych słowach matka chrzestna powinna nałożyć białą szatkę na dziecko.

Wybór szatki

Obecny rynek oferuje wiele rodzajów i modeli szatek dla dzieci. Wybór rozpoczyna się od klasycznych wzorów wykonanych z bawełny. Oczywiście wszystkie są w kolorze białym. Mogą być jedynie udekorowane delikatnie niewielkimi akcentami, takimi jak wstążka, inny kolor nitki czy specjalny haft. Coraz częściej spotykane są szatki wykonywane na indywidualne zamówienie, na której wyszywa się imię dziecka i datę Chrztu Świętego. Taka spersonalizowana szatka czyni się wyjątkowym prezentem dla dziecka. Spotykane są także szatki do chrztu z wyhaftowanym imieniem, które są w kształcie koszulki. Te modele mogą być również ozdobione w wybrany przez siebie sposób. Występują także takie szatki standardowe z wydrukowanym zdjęciem i określonym nadrukiem, który jest wyszyty nitką w wybranym kolorze. Wybór szatki pomiędzy standardową, a mniej standardową winien być dostosowany do powagi tego wyjątkowego dnia w życiu dziecka i jego rodziców – przypomina specjalista z Balumi.com.pl . Najważniejsze by była skromna, estetyczna, symboliczna i stanowiła pamiątkę na lata.

Dowiedz się więcej na temat Wielkiego Postu w Środę Popielcową.

Zobacz też inne posty

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej