Polska w trasie – najciekawsze miejsca, które możesz zwiedzić w kilka godzin z dzieckiem

Podróżowanie to jedna z największych przyjemności życia. Poznawanie nowych miejsc, ludzi, uczenie się ich życia w naturalnym dla nich środowisku to jedno z najbardziej pouczających doświadczeń. Podróżowanie najłatwiej przychodzi nam, gdy jesteśmy młodzi, niezwiązani rodziną i codziennymi obowiązkami. Ale nawet wówczas, gdy tworzymy rodzinę podróżowanie jest możliwe i wręcz pożądane, trzeba tylko inaczej je zorganizować.

Gdzie w podróż z dzieckiem?

Podróżowanie z dzieckiem wymaga dobrej organizacji. W zależności od jego wieku, można zdecydować się na krótsze lub dłuższe wypady. Gdy zapracowani rodzice dłuższe podróże mogą planować wyłącznie w okresie urlopowym i to raz-dwa razy w roku, warto pamiętać o innych możliwościach, krótkich jednodniowych wypadach do ciekawych miejsc, leżących nie dłużej niż dwie godziny samochodem od miejsca zamieszkania. Czas podróży jest na tyle krótki, że każde dziecko jest w stanie wytrzymać taką podróż, a na tyle długi, że udaje się zwiedzić naprawdę ciekawe miejsca.

Największe atrakcje wokół Krakowa

Nowe mieszkania w Krakowie dają szansę całej rodzinie do spokojnego i systematycznego zwiedzania najważniejszych zabytków tego miasta. Rodzinne wypady długo nie wyczerpią energii dzieci i dorosłych. W pewnym momencie jednak warto wsiąść do samochodu i z całą rodziną objechać największe atrakcje wokół Krakowa.

Należy do nich z pewnością Ojców, leżący ok. 24 km na północ od Krakowa, w urokliwej okolicy na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika. Ojców łączy w sobie ciekawe obiekty przyrody oraz architektury. Sporą atrakcją dla dziecka mogą być ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego z XIV w. Z tego ogromnego obiektu zachowała się do dzisiaj gotycka, imponująca brama wjazdowa i baszta oraz fragmenty mostu i murów obronnych, a także studnia i pozostałości budynków mieszkalnych. To typowa lokalizacja do spacerowania z całą rodziną i cieszenia się ze wspólnej odkrywczej wyprawy.

Kopalnia soli w Wieliczce

Wieliczka znajduje się zaledwie 13 km od Krakowa. Wpisana na listę UNESCO kopalnia soli to wyjątkowe miejsce pokazujące długą historię wydobycia tego tak prozaicznego, a jednocześnie niezwykle wartościowego produktu. Kopalnia soli w Wieliczce to najstarsze na polskich ziemiach przedsiębiorstwo solne. Niezwykła kopalnia, głęboko pod ziemią, pozostaje w pamięci zwiedzających na zawsze. Tłumaczy też ważną część naszej historii, opowiada o świecie, którego dawno już nie ma. Chłód kopalni, zapach, dynamika zwiedzania to niezwykła przygoda dla młodego człowieka.

Tyniec, ważny zabytek sakralny

Tyniec był kiedyś samodzielną wsią, dzisiaj jest to część Krakowa, oddalona od centrum o zaledwie 12 km. Tyniec rozsławiło w całych średniowiecznym świecie Opactwo Benedyktynów, położone na wapiennej skale nad Wisłą. Opactwo jest jednym z najcenniejszych sakralnych zabytków w Polsce. Wokół niego rozpościerają się liczne rezerwaty przyrody. Wycieczka do Tyńca zajmuje tak naprawdę cały dzień, nie sposób stamtąd szybko wyjechać, nie delektując się przyrodą.

Ważnych i ciekawych miejsc wokół Krakowa jest bez liku. Chęciny z najpiękniej położonym zamkiem w Polsce, Krzeszowice z dawną uzdrowiskową zabudową, a do tego doliny, skanseny, pomniki przyrody, zabytkowe obiekty dawnej architektury. Naprawdę jest, co robić w Krakowie i co zwiedzać bez wielkiego planowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.