Strona główna » Zdrowie » Jak uchronić dziecko przed otyłością?

Jak uchronić dziecko przed otyłością?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Otyłość u dzieci to coraz częstszy problem w Polsce. W jaki sposób uchronić dziecko przed otyłością? Co robić, by temu zapobiec? W dzisiejszym artykule znajdziesz 7 porad.

Jedzcie wspólne posiłki

Jedzenie posiłków wspólnie z rodziną wpływa na to, że dzieci spożywają więcej owoców, warzyw, błonnika, a mniej tłustych potraw i napojów gazowanych. Jeśli nie masz czasu na codzienne wspólne obiady, upewnij się, że w lodówce zawsze znajdzie się coś zdrowego. W ten sposób unikniesz dań typu fast food lub potraw zamawianych na wynos na ostatnią chwilę, które przeważnie zawierają więcej tłuszczu i kalorii niż domowe posiłki. Miej zawsze pod ręką sałatę, marchewki, wędlinę bez dodatku azotanów, humus i pełnoziarnisty chleb.

Przygotuj zdrowszą wersję ulubionej potrawy

Nie musisz karmić dziecka jedynie sałatą i pieczonym kurczakiem. Przyrządzaj makaron, taco czy pizzę w zdrowszej wersji. Zastąp masło oliwą z oliwek, zmniejsz ilość sera żółtego, śmietany i innych wysokotłuszczowych produktów. Przemyć dodatkowe warzywa w sosie pomidorowym lub posyp pizzę kawałkami zielonej papryki lub brokułów. Przygotuj kanapki z pełnoziarnistego chleba zamiast białego i zastąp majonez jego chudszą wersją.

Ogranicz napoje gazowane i soki

Gazowane napoje zawierają mnóstwo cukru i kalorii. Jeśli dajesz dziecku sok, rozcieńcz go wodą sodową, aby zmniejszyć liczbę kalorii. Trzymaj wodę w lodówce, tak żeby była pod ręką, kiedy dzieciaki będą spragnione.

Słodycze podawaj z umiarem

Lody, tort, cukierki czy ciasta powinny być zarezerwowane na specjalne okazje, np. urodziny czy inne rzadko nadarzające się imprezy. Jako alternatywę dla słodyczy podawaj dziecku jabłka, banany, winogrona i jagody.

Spakuj dziecku drugie śniadanie do szkoły

Pozwól dziecku zaplanować, co będzie jadło na drugie śniadanie przez cały tydzień. Nie tylko jest to tańsze, ale też zdrowsze. Dobrym pomysłem jest hummus, pełnoziarnista pita z ogórkiem, jogurt, domowa zupa w termosie, jajka na twardo, jabłka, orzechy i kanapki z tuńczykiem bez majonezu.

Zachęć dziecko do aktywności

Jeśli ćwiczenia przedstawi się dzieciom w formie gry lub zabawy, będą nimi bardziej zainteresowane i chętniej się ich podejmą. Najważniejsze, by sprawiały im frajdę. Dzieci obserwują uważnie, co robisz, więc daj im dobry wzór do naśladowania i pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej.

Wyłącz telewizor

Istnieje bezpośredni związek między liczbą godzin spędzoną przed telewizorem a ryzykiem otyłości. Przesiadywanie przed komputerem również przyczynia się do problemu. Ograniczaj czas, który dziecko przeznacza na te czynności, do jednej godziny dziennie.
Ścielenie łóżka, odkurzanie, koszenie trawnika czy grabienie liści również zaliczają się do ćwiczeń. Powierzaj starszym dzieciom więcej obowiązków w domu, aby miały więcej ruchu.

Dowiedz się więcej o pomysłach na pożywne śniadanie.

Publikacja zaczerpnięta z: parenting.pl

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Anthony Namey 1 stycznia 2023 - 20:32

Ale macie pewność, że to najlepsze rozwiązanie? Jakoś nie jestem przekonany do Waszych sugestii…

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej