Piaskownice

Piaskownice – zabawa, który uczy precyzji i rozwija wyobraźnię

Piaskownice są chętnie wybierane w szczególności przez maluchy, które rozwijają w nich nie tylko swoją wyobraźnię, ale również uczą się precyzji. Oczywiście, przesypywanie piasku lub budowanie z niego babek i innych budowli, to świetna zabawa dla najmłodszych użytkowników placu zabaw. Nic więc dziwnego, że nierozerwalnym elementem tego typu miejsc jest właśnie piaskownica.

Wybór odpowiedniego piasku

W trakcie zabawy dzieci przesypują piasek rączkami, a potem nieświadomie wkładają je do buzi. Niewiele trzeba, by piasek stał się źródłem przenoszenia bakterii i powodem, przez który malucha dopada przeziębienie lub inna choroba. Aby nie psuć dzieciom zabawy, a jednocześnie zagwarantować im bezpieczeństwo, obecnie piasek musi spełniać odpowiednie normy, które usankcjonowane są przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Przepisy sanitarne mówią też, że piasek powinien być zmieniany m in. dwa razy w sezonie oraz kiedy skończy się zima i przychodzi wiosna.

Jaki piasek powinien znajdować się w piaskownicy?

Przepisy jasno mówią, że w piaskownicy powinien znajdować się piasek odpowiedniej jakości. Powinien on nie tylko spełniać odpowiednie normy, ale również posiadać właściwości plastyczne. W dzisiejszych czasach zakup atestowanego piasku nie jest problemem. To bardzo dobre rozwiązanie, które gwarantuje, że piasek jest nie tylko dobrej jakości, ale też ma odpowiednie właściwości plastyczne i jest czysty. Jest on dostępny we foliowych workach i można go nawet kupić w popularnych sklepach.

Miejsce do zabawy, które powinno być ogrodzone

Piaskownica powinna znajdować się na ogrodzonym placu zabaw. W ten sposób zabezpiecza się to miejsce przed zwierzętami. Jednak aby mieć całkowitą pewność, że żadne zwierzę nie będzie załatwiać swoich potrzeb w piaskownicy (przeskoczenie ogrodzenia nie jest żadnym problemem dla m in. kotów), warto je przed zamknięciem przykrywać plandeką albo folią. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim na ogólnodostępnych placach zabaw, chociażby takich, jakie znajdują się na osiedlach.