Karuzele

Karuzele nieodłącznym elementem każdego placu zabaw

Nieodłącznym elementem każdego placu zabaw są karuzele. To, że można je wprowadzić w ruch w obie strony, powoduje, że dzieci czerpią tak wiele zabawy oraz frajdy z tego urządzenia. Z tego też powodu karuzele są tak chętnie wybierane przez dzieci podczas pobytu na placu zabaw, a dla wielu z nich są najlepszą częścią tego miejsca.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Karuzele są znane na placach zabaw od wielu lat, pojawiały się już w czasach PRL-u. Jednak przez te ostatnie kilkanaście lat ogromnie zmieniły się pod względem wyglądu. Przede wszystkim obecnie przy tworzeniu karuzel zwraca się uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Wielu rodziców oraz opiekunów boi się o zdrowie dziecka, gdy ruch karuzeli jest bardzo szybki. Na szczęście, producenci placów zabaw doskonale zdają sobie z tego sprawę i montują odpowiednie zabezpieczenia.

Obecnie karuzele nie są wysokie. Według standardów średnica karuzel platformowych nie przekracza obecnie 150 cm, dlatego też upadek z tego urządzenia nie jest większy niż kilkanaście centymetrów. Wiele karuzel posiada też zabezpieczenia w formie: barierek, poręczy albo uchwytów.

Na rynku jest wiele rodzajów karuzel

Są różne rodzaje karuzel. Wyróżnia się m in.: karuzele krzyżowe, tarczowe lub też stojące.

Karuzele krzyżowe

Karuzele krzyżowe charakteryzują się tym, że nie posiadają platformy, zamiast tego mają wyznaczone 3 albo 4 siedziska. W wielu przypadkach wysokość siedziska wynosi 40-50 cm, a wysokość upadku jest równa tej wartości.

Karuzele stojące

Karuzele stojące, w przeciwieństwie do krzyżowych, posiadają platformę, na której dziecko bezpośrednio staje. Ten model posiada również poręcz, dzięki czemu użytkownik ma za co załapać się w trakcie zabawy.

Karuzele stojące przeznaczone są dla starszych dzieci, a wysokość upadku wynosi zaledwie kilkanaście centymetrów.

Karuzele typu „trzmiel”

Karuzele typu „trzmiel” mają nie tylko platformę i poręcz, ale również siedziska. Jest to idealne rozwiązanie dla małych dzieci, a rodzic, który wprawia karuzelę w ruch, może bez problemu kontrolować szybkość ruchu obrotowego.