Twórcze działania – Lepimy z modeliny

Idzie jeż, idzie jeż, może ciebie pokłuć też…*

Na szczęście ten jeżyk nas nie pokłuje, bo będzie z modeliny. Pofantazjujemy trochę i zrobimy jeżykowi kolorowe kolce. Gotowi do pracy?

Przed rozpoczęciem pracy ważne jest, by dokładnie umyć ręce i przygotować czystą kartkę papieru, na której będziemy lepić.

Do zrobienia kolorowego jeża potrzebna nam będzie modelina Astra 6 kolorów.


Zaczynamy od główki i brzuszka. Bierzemy potrzebną ilość białej modeliny i ugniatamy ją w dłoni. Powoli, pod wpływem ciepła rąk, będzie stawała się coraz bardziej miękka. Jeśli podczas modelowania modelina będzie się za bardzo lepiła, możemy zwilżyć ręce wodą.

Z miękkiej modeliny lepimy kulkę, a z niej łezkę.

Z czerwonej, zielonej, niebieskiej i żółtej modeliny ugniatamy małe (ok. 2-3 cm) łezki – będą to kolorowe kolce jeża.

Jeżeli kolce są za długie, możemy je przyciąć nożykiem. Najlepiej, jeśli wszystkie kolce będą tej samej wielkości. Poproście o pomoc rodziców.

Naklejamy je do górnej białej części mocno dociskając.

Ugniatamy dwie małe czarne kulki i dwie mniejsze od nich kulki białe i najmniejsze – czarne. Wszystkie spłaszczamy – będą to oczka jeża. Najpierw naklejamy największe spłaszczone czarne kulki na główkę jeża, na nie białe i czarne.

Z czerwonej modeliny ugniatamy kulkę, z niej robimy cienki wałek – będzie to buzia – i naklejamy. Z czarnej/czerwonej modeliny ugniatamy małą kulkę i przyklejamy do czubka nosa.

Jeż gotowy! Możemy ulepić mu jeszcze czerwone i zielone jabłuszka. Miłej zabawy!

Poproś rodziców o utrwalenie kolorowego jeża. Należy umieścić jeża w naczyniu z ciepłą wodą i stopniowo podgrzewać ją do temp. 95 stopni przez około 10-15 minut. Po wyjęciu z wrzącej wody modelinowy jeżyk będzie twardy i trwały.

*wiersz Jana Brzechwy

Tekst i zdjęcia Anna Below

Dziękujemy firmie Astra za przekazanie materiałów wykorzystanych do przygotowania sesji (modelina Astra 6 kolorów).