Jaki prezent na chrzest kupić dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?

prezent na chrzest

Chrzest Święty to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej osoby wierzącej. Dziś postawiliśmy się w roli zaproszonych gości i przeanalizowaliśmy, jaki prezent warto kupić na tę okazję dla dziewczynki, a jaki dla chłopca. Efekty przeprowadzonych przez nas badań są naprawdę zaskakujące. Czy płeć ma znaczenie przy wyborze pamiątki chrztu? Jakie jest top 3 najchętniej kupowanych prezentów? Przekonajmy się!

Prezent na lata, czyli pamiątka Chrztu Świętego

Pamiątka chrztu, niezależnie od płci dziecka powinna być przemyślana. Obecnie dostępne na rynku produkty dzielą się na kilka rodzajów:

  • praktyczne — do codziennego użytku, 
  • przyszłościowe — takie jak założenie lokaty,
  • klasyczne — występujące najczęściej w postaci biżuteryjnych dodatków.

Płeć dziecka, a upominek na chrzest

Czy płeć dziecka tak naprawdę ma znaczenie przy wyborze upominku dla maluszka z okazji chrztu świętego? Odpowiedzi na to pytanie szuka większość zaproszonych na tę uroczystość gości. Niektórzy z nich, zastanawiają się, czy pamiątka chrztu dla chłopca może być taka sama jak dla dziewczynki i odwrotnie. Mimo podzielonych zdań w tej kwestii zdecydowana większość uważa, że podczas zakupu tego prezenu nie trzeba kierować się płcią dziecka. W szczególności, że spora część upominków oferowanych przez sklepy z  dewocjonaliami i produktami na specjalne okazje jest tak naprawdę uniwersalna. 

Najbardziej zauważalną różnicą są kolory oraz zdobienia, chociaż również tutaj granica powoli się zaciera. Pamiątka chrztu dla dziewczynki jest zazwyczaj bardziej ozdobna. W przypadku wersji kolorowych występuje głównie w odcieniu różu lub z jego dodatkiem. Jednak nie warto kierować się jedynie barwą, czy wzornictwem, a własnym gustem.

Top 3 prezentów na chrzest

Wybór odpowiedniego prezentu, który ucieszy nie tylko rodziców maluszka, ale także samo dziecko teraz, bądź za kilka lat, nie jest prosty. W celu ułatwienia zakupu przygotowaliśmy listę top 3 pamiątek chrztu, które można podarować zarówno dziewczynce, jak i dla chłopca.

Złoty łańcuszek z medalikiem

Tradycyjnym od wielu lat prezentem jest delikatny, złoty łańcuszek z medalikiem. Najczęściej kupują go rodzice chrzestni, bądź dziadkowie. Jednak nie jest to reguła. Taki upominek może być podarowany przez każdego. Ważne jednak, aby na medaliku znajdowała się święta postać. Może to być wizerunek Matki Bożej, Jezusa Chrystusa, czy papieża Jana Pawła II.

Praktyczny kocyk z haftowanym napisem

Doskonałym pomysłem na bardzo praktyczny prezent jest miękki kocyk z haftem. Zazwyczaj występuje on w kolorze białym lub ecru, z niebieskimi lub różowymi obszyciami. Wyhaftowany napis zawiera najczęściej datę przyjęcia Chrztu Świętego oraz imię dziecka. Tego rodzaju upominek może być używany na co dzień jako zamiennik zwykłych okryć dla niemowląt.

Posrebrzany obrazek z grawerem

Ostatnim produktem, znajdującym się w czołowej trójce produktów na chrzest jest posrebrzany obrazek z odpowiednim grawerem. Podobnie jak w przypadku napisu na kocyku, może zawierać on datę przyjęcia sakramentu, imię dziecka, a nawet wyżłobione życzenia dla maluszka. Sam obrazek charakteryzuje się najczęściej wizerunkiem Anioła Stróża, który ma za zadanie strzec maleństwo przed złem i otoczyć je opieką.


Podsumowując, prezentów na chrzest dla chłopca oraz dla dziewczynki jest naprawdę wiele. Wybierając upominek, można, ale nie trzeba kierować się płcią dziecka. Obecnie, wiele dostępnych pamiątek charakteryzuje uniwersalność. Jeśli jednak obawa przed nie trafieniem w gust rodziców nie znika, dobrym wyborem jest także podarowanie koperty z życzeniami i pieniędzmi w środku.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Marko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *