Strona główna » Strefa rodzica » Książki dla młodzieży – 7 polecanych e-booków

Książki dla młodzieży – 7 polecanych e-booków

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Książki dla młodzieży stanowią zbiór wyjątkowej literatury. Zarówno polscy, jak i zagraniczni pisarze lektur z tej kategorii potrafią wprowadzić nastolatków oraz dorosłych w wyjątkowy świat, który pozwala puścić wodze fantazji. Raz będą to książki pełne magii i czarów, innym razem zabawne historie przeplatane momentami napięcia, a jeszcze innym zupełnie realne opowieści poruszające najważniejsze problemy i zjawiska społeczne dotyczące okresu dojrzewania. Oto 7 polecanych e-booków dla młodzieży dostępnych w księgarni online Virtualo.

Syn Nieskończoności

Dotychczas Adam Silvera znany amerykański autor powieści dla młodych dorosłych pisał tzw. stand alone, czyli powieści pojedyncze i opowiadania. Nadszedł czas na jego pierwszą serię – cykl nieskończoności. W pierwszym tomie Syn NieskończonościSilvera wykreował niepowtarzalny świat i zachwycających bohaterów. To e-book dla młodzieży z pogranicza fantastyki, a dokładniej urban fantasy – jeden z najpopularniejszych gatunków wśród młodocianych czytelników.

Głównymi bohaterami są bracia bliźniacy Brighton i Emil, którzy zawsze marzyli, by posiadać magiczne moce. Z czasem dziecięce pragnienia stają się rzeczywistością. Mimo to chłopcy wciąż borykają się z problemami nastolatków, dzięki temu pozostają bardzo autentyczni. Jednak Emilowi przechodzi fascynacja nadprzyrodzonymi siłami i chce wieść normalne życie, bez walk i uwielbienia. Brighton jest przeciwieństwem – pragnie podziwu i bycia bohaterem. Przez jedno wydarzenie braterska więź zostaje wystawiona na próbę.

Szkoła dla elity. W głębi klasy

Obrzydliwie bogaci, rozpieszczeni, bezczelni i wulgarni nastolatkowie to uczniowie ekskluzywnej szkoły. Wydaje im się, że wszystko mogą, a dzięki majątkowi i ważnym rodzicom stają się bezkarni. W pewnym momencie do elitarnej placówki trafiają uczniowie z biednych dzielnic. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów wiele namiesza w życiu całej szkolnej społeczności.

Fabuła kręci się wokół 5 uczniów Melena, Janine, Mario, Paula i Gorka. Autorka Szkoły dla elity. W głębi klasy Abril Zamora wybrała w tym wypadku innych bohaterów do poprowadzenia historii na papierze, którzy w hicie Netflixa grają drugoplanowe role. Co więcej, pisarka porusza nieco inne wątki i ta książka nie jest tym samym co produkcja filmowa. Niemniej nadal jest to historia pełna intryg i tajemnic oraz barwnych bohaterów.

Księżniczka i chłopcy

Księżniczkę i chłopcówJanusz Domagalik wydał pierwszy raz w 1973 roku. To zbiór 7 opowiadań o młodzieńczych dylematach, które stanowią dla czytelników zarówno małych, jak i dużych prawdziwą lekcję. W każdej historii jest inny bohater, który musi stawić czoła trudnemu wyzwaniu. Postaci są zwyczajne, przypominające współczesnych nastolatków, zmagających się z różnorodnymi dylematami okresu dojrzewania.

Czytelnicy mogą się utożsamić z bohaterami i wydarzeniami, które ich spotykają. Mogą się zastanowić, jak postąpiliby w konkretnych sytuacjach – czy stanąć w obronie chorej nauczycielki, czy sprzeciwić się grupie, która postępuje niewłaściwie. Te opowiadania to również nauka, jak reagować na cudze nieszczęście, jak łatwo kogoś zranić i jak trudno później to zadośćuczynić. To utwory przekazujące uniwersalne wartości, w prosty i przystępny dla młodego czytelnika sposób.

Miasto mosiądzu

Na liście najlepszych książek dla młodzieży nie może zabraknąć Miasta mosiądzu S.A. Chakraborty – finalistki nagrody World Fantasy w kategorii „Najlepsza powieść”. Według Library Journal i Vulture to najlepsza książka roku. Pisarka zabiera czytelników w świat pełen magii i przygód. Świat, w którym fantastyka łączy się ze światem realnym, a magia splata z nauką.

Ogromną zaletą Miasta mosiądzu jest niesamowity arabski klimat, w którym poruszają się bohaterowie. Nahri jest przebiegłą oszustką, która nie wierzy w magię, ale swoimi sztuczkami potrafi zmanipulować nawet osmańską szlachtę. Jednak, jak się okazuje Nahri jest nieodwołalnie związana z nadprzyrodzoną mocą. By poznać swoją historię, musi dostać się do legendarnego miasta z mosiądzu. W związku z tym czytelnika czeka droga pełna przygód, wyzwań i zaskakujących zwrotów akcji.

Seria Felix, Net i Nika

Kultowy cykl Rafała Kosika Felix, Net i Nika liczy kilkanaście różnych części. Przygody trzech warszawskich nastolatków bawią i uczą jednocześnie. To historie o przyjaźni, zwariowanych wynalazkach, sztucznej inteligencji i robotach, ale też o nastoletnich uczuciach i problemach okresu dojrzewania.

Najpopularniejszą częścią jest Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Tom I całej serii znalazł się na liście lektur szkolnych i wielu uczniów pokochało przygody tych bohaterów – czasem straszne, czasem bawiące do łez. Emocjonujące wydarzenia, które spotykają bohaterów, sprawiają, że trudno oderwać się od książki. To zdecydowanie jedna z tych lektur szkolnych, którą młodzież czyta z przyjemnością.

Sweetfreak

Media społecznościowe, trolllowanie, hejt i przemoc w sieci to tematy na topie wśród nastolatków. Sweetfreak Sophie McKenzie okazuje się więc ciekawą książką dla młodzieży. Autorka skonstruowała świat i bohaterów w taki sposób, że młodociani czytelnicy łatwo się z nimi utożsamią, a fikcyjne sytuacje mogły niejednemu przytrafić się w rzeczywistości.

Najważniejsze postacie to Carey i Amelia – nierozłączne BFF. Ich przyjaźń jednak z dnia na dzień się rozpada, gdy Amelia staje się ofiarą internetowego trolla. Swoje podejrzenie rzuca na przyjaciółkę. W związku z tym niegdyś bardzo lubiana Carey w jednej chwili zostaje odrzucona przez szkolną społeczność. Dziewczyna za wszelką cenę chce udowodnić swoją niewinność i odnaleźć prawdziwego hejtera. Jednak niebezpieczeństwo z sieci przenosi się do świata rzeczywistego.

Potwór

Potwór to poruszająca, pouczająca i wyjątkowo napisana historia. Walter Dean Myers tą pozycją daje młodzieży kawałek świetnej i mądrej literatury o nastolatku sądzonym za zabójstwo – w świecie, w którym ze względu na kolor skóry z góry jest spisany na niepowodzenie. Choć dzieciak sam uważał się za człowieka dobrego, oskarżyciel pod jego adresem posłał mocne określenie – „potwór”.

16-letni Steave Harmon trafia do więzienia. To miejsce, w którym zupełnie nie może się odnaleźć i jest zagubiony. Nie mógł uwierzyć w to, co się stało. Podczas pobytu i procesu z racji swojego zainteresowania filmem, zaczął tworzyć scenariusz na podstawie własnej, tragicznej sytuacji życiowe. Próbował w ten sposób odpowiedzieć jednocześnie sobie na pytanie – kim jestem, czy jestem zły? Potwór to doskonały e-book dla młodzieży, który skłania do refleksji – również nad własnym życiem.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Carlita Surrell 15 września 2023 - 23:43

Dzięki Tobie wiem, że zawsze jest nadzieja.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej