Gdy dziecko nie chce jeść – co zrobić w takiej sytuacji?

Gdy dziecko nie chce jeść

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Brak apetytu u dziecka to problem wielu rodziców i wbrew pozorom nie musi zawsze zwiastować zmiany chorobowe. Czy warto zmuszać dziecko do jedzenia, gdy tego nie chce? Jakie błędy popełniają rodzice?

1. Gdy dziecko nie chce jeść – błędy rodziców

Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice zaczynają panikować. Ich pociecha niknie w oczach, staje się szczuplejsza. Jednak brak apetytu u dziecka nie musi oznaczać poważnej choroby. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Kłopoty z jedzeniem mogą wynikać z tego, że dziecko nie czuje potrzeby jedzenia wielkich porcji. Jego organizm jest jeszcze mały, jego potrzeby energetyczne również.

Dziecko samo wie, ile jest mu potrzebne. Nadmiernym wmuszaniem jedzenia w malucha rodzice robią mu krzywdę. Może to w przyszłości doprowadzić do problemów z nadwagą i otyłością.

Wmuszanie w dziecko jedzenia, to największa krzywda, którą nadgorliwi rodzice mogą zrobić niejadkowi. Mówienie: „póki nie zjesz, nie odejdziesz od stołu”, również nie jest dobrym pomysłem. To może jedynie pogłębić problemy z jedzeniem. Siadanie do stołu zacznie się dziecku kojarzyć z karą. Jeżeli dziecko nie chce jeść, może mieć ku temu powód. Na przykład taki, że nie jest głodne.

2. Gdy dziecko nie chce jeść – porady

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść? Poniżej kilka porad dla rodziców.

  • Nie pozwalaj dziecku podjadać

Podjadanie między posiłkami może powodować brak apetytu u dziecka. Jeżeli dziecko nie chce jeść obiadków, zastanów się czy wcześniej nie zjadło całej paczki chipsów lub czekolady. Słodycze są bardzo kaloryczne i zaspokajają uczucie głodu.

  • Nakładaj mu odpowiednie porcje

Odpowiednie porcje nie oznaczają wielkich ilości jedzenia. Dzieci same wiedzą, kiedy są syte. Nie ma potrzeby wmuszać w nie posiłku. Jeżeli dziecko poczuje głód, na pewno o tym powie.

  • Urozmaicaj posiłki

Danie może być atrakcyjnie przygotowane. Uwaga dzieci skupi się na posiłku, które ma żywe kolory i ciekawe kształty. Gdy dziecko nie chce jeść, zastanów się, czy wystarczająco urozmaicasz posiłki. Jeżeli przez tydzień jecie makaron, nie dziw się brakiem apetytu u malucha. A może powinnaś sama zapytać dziecko na co ma ochotę? Możesz zadać mu pytanie wyboru. Dziecko będzie miało świadomość, że samo dokonało wyboru.

  • Regularne posiłki

Dania powinny być podawane mniej więcej o tych samych porach. To przyzwyczai organizm dziecka. Maluch zrozumie, że jedzenie jest swoistym rytuałem i sam zareaguje, gdy wprowadzone zostaną zmiany.

 

One thought on “Gdy dziecko nie chce jeść – co zrobić w takiej sytuacji?

  1. Całe szczęście z moim dzieckiem nie ma takich problemów. Moja córka w przedszkolu zjada wszystko jak leci, nawet to, czego w domu nie chce tknąć. Może to dlatego, że moja mała Lilia chodzi do prywatnego przedszkola w Mikołowie – https://przedszkole-mikolow.pl, a jak wiemy w przedszkolach prywatnych jest po prostu lepsze jedzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *