Francuska elegancja – płytki Chevron

Chevron jest charakterystycznym sposobem układania parkietu w jodełkę. Za pewne wzór ten jest nam dość dobrze znany – także i w Polsce taki sposób wykończenia podłóg w drewnie był i jest dość popularny. Wzornictwo to swoje korzenie ma we Francji, gdzie w XVI wieku właśnie w taki kształt jodełki układano drewniane parkiety na zamkach nad Loarą. Ze względu na to pochodzenie oraz na francuskie korzenie wzornictwa, uważa się je za bardzo klasyczne, ponadczasowe, piękne i będące wręcz kwintesencją elegancji. Obecnie, wzór ten można umieścić na podłodze właściwie w każdym pomieszczeniu – nawet tam, gdzie zazwyczaj nie kładzie się drewna ze względu na podwyższoną wilgoć, a moja tutaj o kuchni czy też łazience – trzeba tylko zamiast samego drewna zdecydować się na płytki drewnopodobne. Dlaczego warto postawić na płytki a nie panele? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule lub pod adresem: http://dagmaplytki.pl/?id=blog&post=plytki-chevron-n-francuska-elegancja-i-nietuzinkowy-design.

Korzyści, jakie niosą ze sobą płytki imitujące drewno

Korzyści tych jest wiele. Na pewno warto wspomnieć o tym, że w zależności od wielkości takich płytek, kładzie się je szybko i jest to mniej skomplikowane od układania podłogi drewnianej. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na naprawdę dobrą jakościowo glazurę – jest to wytrzymałe i solidne rozwiązanie na lata. Płytki nie powinny się odkształcać, wycierać, blaknąć ani rysować. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach, które są w domu najczęściej użytkowane – właśnie tam taka glazura sprawdzi się najbardziej. Dodatkowo, płytki są łatwe w utrzymaniu i skutecznie opierają się wilgoci. Drewno może się natomiast odkształcać, kurczyć lub pęcznieć, a także wyginać. Z czasem konieczny staje się remont. Glazura jest o wiele trwalszym rozwiązaniem. Dodatkowo, warto też wspomnieć o tym, że płytki drewnopodobne renomowanych producentów doskonale imitują drewno. Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić z jakim materiałem wykończeniowym tak naprawdę mamy do czynienia, gdyż widzimy po prostu piękne, solidne i przytulne drewno.

W jakich stylizacjach sprawdzi się wzór w jodełkę czyli chevron?

Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście klasyczny wystrój wnętrza, a więc ciemne, orzechowe meble utrzymane w starym stylu z bogato zdobionymi frontami. Oczywiście – w otoczeniu takiej klasyki elegancka jodełka jak najbardziej będzie się czuła wyśmienicie. Jednakże, jeśli podoba się nam ten wzór, ale wcale nie ciągnie nas do klasyki – tak naprawdę nie ma takiej konieczności. Można powiedzieć, że wzór ten przeżywa renesans – coraz częściej zaprasza się go do wielu wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, skandynawskich, angielskich, a nawet industrialnych. Trzeba też przyznać, że to ze względu na ogromny wybór różnego rodzaju płytek drewnopodobnych – mowa tutaj zarówno o ich formacie, kolorystyce, fakturze oraz sposobie, w jaki można je układać.

Płytki będące tłem dla wnętrza i wnętrze będące tłem dla glazury

Jeśli zdecydujemy się na stonowane płytki w delikatnym, subtelnym i ciepłym wybarwieniu drewna – całość będzie bardzo grzeczna i spokojna. Taka podłoga sprawdzi się w nowoczesnych pomieszczeniach, które często są utrzymane w takich samych – stonowanych kolorach takich jak biele, szarości czy kremy. To dobra recepta na wnętrze skandynawskie, na przytulną przestrzeń z mocniejszymi akcentami jedynie w formie dodatków.

Chevron może jednak grać główną rolę we wnętrzu. Decydując się na płytki o mocniejszym kolorze i wyraźnej fakturze – wprowadzamy do wnętrza pewne urozmaicenie i to właśnie podłoga od razu rzuca się w oczy po przekroczeniu drzwi wejściowych. Jeśli dodatkowo chcielibyśmy wzmocnić taki efekt kontrapunktu – chevron może też zagościć jako jedna ze ścian we wnętrzu i może stanowić niemałą dekorację.

Dlaczego płytki drewnopodobne będą najlepsze do kuchni oraz łazienki?

Oczywiście, jak już zostało wspomniane – ze względu na swoją funkcjonalność. Płytki tego rodzaju doskonale opierają się wilgoci. Warto jednak wspomnieć też o tym, że są proste do utrzymania w czystości ze względu na dość gęsty wzór drewna, na którym aż tak bardzo nie widać brudu. Oczywiście, drewno ma też to do siebie, że bardzo ociepla każdą stylizację – świetnie będzie więc pasować do jakże modnej obecnie, minimalistycznej bieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *