Strona główna » Na każdy temat » Bóg czy kraina umarłych? Hades w mitologii

Bóg czy kraina umarłych? Hades w mitologii

przez Teosto@0115
2 komentarze

Wiesz kogo określano mianem Agesandrosa? Pamiętasz, jak to się stało, że Demeter i Kora zostały rozdzielone? A może kojarzysz mit o zejściu Orfeusza po swoją ukochaną Eurydykę do podziemia? Wszystkie te historie łączy jedna postać – Hadesa.

Hades dzisiaj – dlaczego warto o nim pamiętać?

Hades w mitologii był przede wszystkim postacią, która tłumaczyła w pewien sposób Grekom, co stanie się z nimi po śmierci. Był to jednak symbol znacznie mniej przerażający niż wizja obowiązująca w chrześcijaństwie. W greckim świecie nie było podziału na dobrych i złych, sądu ostatecznego, nieba i piekła. Wszyscy po śmierci trafiali pod władzę Hadesa, a jeśli – jak Syzyf czy Tantal – zbytnio „nabroili” w życiu, czekała ich po prostu kara. Minus był taki, że trwała ona przez wieczność.

Człowiek współczesny nie traktuje mitów jako opowieści o świecie, tłumaczących zasady regulujące nasze życie, ale dalej jest w stanie znaleźć tam cenne wskazówki. Literatura i sztuka Hadesa i jego królestwo wykorzystywały wielokrotnie, aby podjąć temat przekraczania granicy życia i śmierci. To właśnie pod tym względem warto o Hadesie pamiętać.

Co warto przypomnieć sobie z mitologii o Hadesie?

W serwisie dla młodzieży Noizer.pl znajdziesz wiele cennych wskazówek, czego warto się uczyć, o czym pamiętać, jakie teksty sobie przypomnieć. Znajdziesz tutaj informacje także o Hadesie. Musisz wiedzieć, że nie jest to tylko imię boga, brata Zeusa, syna Kronosa, ale i nazwa, jaką określa się jego królestwo, a więc świat podziemny, do którego trafiają wszyscy zmarli (pod warunkiem oczywiście, że dopełni się całego rytuału). Opowieści, o których warto pamiętać, związane z samym miejscem, to przede wszystkim:

  • historia Syzyfa i jego kary, którą odbywa w Hadesie,
  • historia Tantala,
  • historia Orfeusza, który schodzi do podziemi po swoją ukochaną Eurydykę.

Z Hadesem wiąże się również słynna postać Cerbera, a więc piekielnego strażnika podziemnego świata. Ten olbrzymi trzygłowy pies był przerażającym symbolem tego, że światy żywych i umarłych są od siebie oddzielone. Jedną z dwunastu prac Heraklesa było ściągnięcie Cerbera na powierzchnię ziemi. Zadanie to wykonał. Warto pamiętać o jeszcze jednej szczególnej postaci z Hadesu, czyli Charonie – bogu umierających, pełniącym funkcję boskiego przewoźnika dusz przez rzekę Styks, która była symbolem przekroczenia granicy między życiem a śmiercią. Charon, podobnie jak Cerber, Tantal czy Syzyf, często pojawia się w literaturze i sztuce, warto więc mieć w pamięci te postaci. Informacje o nich także możesz znaleźć w serwisie Noizer.pl.

Historia Hadesa i Persefony

Najważniejszą historią, która łączy się z samym Hadesem jako bogiem podziemi, jest oczywiście słynne porwanie Kory. Warto przypomnieć sobie, jak Hades do niego doprowadził, dlaczego Kora-Persefona nie do końca mogła wrócić na ziemię i jaki to wszystko miało wpływ na jej matkę Demeter.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Lacey Skeele 15 września 2023 - 23:34

Całkowicie, kompletnie i totalnie się z tym zgadzam. A jak Wy uważacie?

Odpowiedz
Leigh Pallett 18 września 2023 - 09:25

Informacje, które każdy powinien posiadać. Ale naprawdę każdy

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej